A szkennelt dokumentum szerkesztése
A dokumentumok és képek beolvasása manapság általános dolog, amit multifunkciós nyomtatókon vagy önálló szkennereken használunk. Ha tetszik a beolvasott dokumentum pontos mása, akkor semmi mással nem kell foglalkoznunk. Néha van olyan helyzet, amikor módosítanunk kell egy ilyen beolvasott dokumentumot. Hogyan cselekedjünk ilyen esetben? A szkennelt dokumentumot a számítógépen található megfelelő programokkal tovább szerkesztheti. Valószínűleg a legismertebbek az Adobe Acrobat és az ABBYY FineReader.
Az ABBY FineReader segítségével dokumentumot vagy képet különféle formátumokba szkennelhet. A "szkennelés" fülön való megnyitás után válassza az "új feladat" lehetőséget, majd válassza ki a beolvasott dokumentum mentési formátumát.
Választhat
Szkennelést az OCR-szerkesztőbe fejlett beszélgetéssel és hitelesítéssel nyitja meg. Ez lehetővé teszi a beolvasott dokumentum felismerési területeinek manuális rajzolását és beállítását. Ezután ellenőrizze a felismert szöveget az ABBYY FineReader képességével, hogy megtanulja felismerni a nem szabványos karaktereket és betűtípusokat. Haladó eszközökkel megismerheti a legjobb OCR eredményeket.
A szkennelés PDF-be PDF-fájlokat hoz létre a szkennerről nyert képekből
Ha a PDF-fájlba szkennelés feladatot választja, beállíthat egy átalakítást, amely meghatározza a végleges dokumentum megjelenését és tulajdonságait.
A kimenet minőségét a következő lehetőségek közül választhatja:
- Válassza ki a legjobb képminőséget, amely fenntartja a képfelbontást
- Kiegyensúlyozott beállítás, amely csökkenti a PDF fájl méretét a képminőség látható romlása nélkül
- kompakt méret mellett kap egy kis fájlt, de a képminőség csökkenésével
- Az egyéni beállítások testreszabják a képtárolást
Egy másik lehetőség, amelyet használhat, egy PDF / A dokumentum létrehozása. Ez biztosítja, hogy a dokumentumai kompatibilisek legyenek a PDF / A formátummal. Ha a kevert raszteres tartalomhoz tömörítést kell használnia, akkor ehhez MCR tömörítést is használhat. PDF formátumba szkenneléskor lehetőség van a képen lévő szöveg felismerésére is (automatikus OCR indítás). A szerkesztéshez felhasználhatja a kép előkezelési beállításait (beolvasott dokumentum) is.
Szkennelés a Microsoft Word programba Microsoft Word dokumentumokat hoz létre a beolvasott dokumentumokból
Az ilyen típusú formátumokat úgy befolyásolhatja, hogy beállítja a konverzálást a megjelenés és tulajdonságok meghatározására, például:
- formátozás megőrzése (pontos másolat, szerkeszthető másolat, formázott szöveg, csak szöveg)
- OCR nyelvek
- képek megőrzése a kimeneti dokumentumban
- a fejléc, a lábléc és az oldalszám megőrzése
- a kép előfeldolgozásának beállításai
- további lehetőségek (speciális eszközök)
A beolvasás a Microsoft Excel programba Microsoft Excel dokumentumokat hoz létre a beolvasott dokumentumokból
Ha Microsoft Office rendszert használ, lehetősége van beolvasni a Microsoft Excel programba.
A konverzálás beállításainak megadása után lehetősége van:
- A formátozás megőrzése (a sáv típusa, a bekezdésméret és a formátum megmarad) vagy csak a szöveg (csak egy betűtípust használjon, és csak a bekezdések maradjanak meg)
- OCR nyelvek
- XLSX formátum-beállítások (képek megőrzése vagy minden oldalhoz külön lap létrehozása)
- a kép előfeldolgozásának beállításai
- egyéb lehetőségek
A szkennelés egy képfájlba, olyan dokumentumokat hoz létre, amelyek csak a szkennerből nyert képek képeit tartalmazzák
Az ilyen típusú képfájlba történő beolvasás esetén itt választhat többféle formátum közül. A TIFF formátum kiválasztása után tömörítheti a beolvasott képeket a fájlméret csökkentése érdekében. A különböző tömörítési módszerek eltérő képminőség-veszteségekkel járnak. Ezért a választás során két tényezőt kell figyelembe venni, nevezetesen a képminőséget és az ebből fakadó fájlméretet.
Az ABBY FineReader alkalmazásban a következő tömörítési módszereket választhatja ki:
PACKBITS - nincs adatvesztés a fekete-fehér beolvasások tömörítéséhez
JPEG (JFIF formátum) - Szürkeárnyalatos és színes képek tömörítésére szolgáló módszer. Ez jelentősebb tömörítés némi adatvesztéssel. Elmosódást és a színtelítettség csökkenését okozhatja
ZIP - nem okoz adatvesztést, és alkalmas olyan képekhez, amelyek egyszínű nagyobb területeket tartalmaznak
LZW - nincs adatvesztés, alkalmas vektorgrafikus és szürke árnyalatú képekhez
A más formátumba szkennelés beolvasott felvételekből más kívánt formátumú dokumentumokat hoz létre, például odt, pptx, epub és html
Az utolsó lehetőség pedig az, hogy más formátumokba szkennel. Ide tartoznak a pptx, odt, html, epub, fb2, rtf, txt, .csv, djvu formátumok.
Ha már kiválasztotta a beolvasott dokumentum mentési formátumát, beállíthatja a beolvasási paramétereket. Szkennelés előtt természetesen megnézheti a dokumentum kinézetének előnézetét. Ezután csak annyit kell tennie, hogy kiválasztja a dokumentum mentési helyét.
Az OCR szerkesztő (Optical Character Recognition) alapvetően fontos a szerkesztéshez. Az optikai karakterfelismerés alapján képes képekkel dolgozni, szerkeszthető formátumokká konvertálni. A program beépített automatizált feladatokat tartalmaz, amelyek lehetővé teszik a saját készítését a rendelkezésre álló lépések széles skálájából. Ezenkívül az ABBYY FineReader magában foglalja az ABBYY Hot Folder programot is, egy ütemező alkalmazást a dokumentumok feldolgozásához, ha nem a számítógépét használja.
Egy másik program, amely segíthet a beolvasott dokumentumok szerkesztésében, az Adobe Acrobat. A programban szerkesztheti a beolvasott PDF dokumentumok szövegét és képeit. A beolvasott dokumentumokat egyszerűen szerkeszthető PDF dokumentumokká alakíthatja. Amikor megnyitja a szerkeszteni kívánt beolvasott dokumentumot, az Acrobat automatikusan futtatja az OCR-t a háttérben, és a dokumentumot szerkeszthető képpé és szöveggé alakítja, helyesen felismert betűtípusokkal a dokumentumban. A szerkesztési lehetőségek szélesek a beállítások széles skálájának köszönhetően:
-alapértelmezett betűtípus beállítása a szöveg hozzáadásához és szerkesztéséhez
- új szöveg hozzáadása
- szerkesztés (szöveg módosítása, cseréje és törlése)
- betűtípus formátum kiválasztása (betűkészlet megváltoztatása, betűméret, sortávolság, szélesség vagy szín)
- szövegblokk mozgatása, elforgatása és átméretezése
- kiemelni, aláhúzni, áthúzni a szöveget
- A szöveg kiemeléséhez adjon hozzá kommentárokat és rajzok jelölését
- számozott vagy felsorolással ellátott lista hozzáadása és szerkesztése
E két program mellett vannak olyanok is, amelyek az OCR (Optical Text Recognition) segítségével szerkeszthetik a beolvasott dokumentumokat.
Ha úgy dönt, hogy egy dokumentumot mobil eszközön szkennel be, akkor ezt az alkalmazások segítségével megteheti. Egyesek aláhúzási lehetőségeket, egyedi vázlatokat kínálnak, és kiválasztják a beolvasott dokumentum mentési formátumát. Kiterjedt szerkesztést azonban nem kínálnak.