Nyomtatók és memória
Kezdjük néhány kérdéssel az elején. Kezelhetjük-e a nyomtatókat számítógépként? Mi bennük a közös? A nyomtatóknak van memóriája? Főleg az a közös bennük, hogy tudnak kommunikálni egymással.
Megőrizhetnek-e információkat az általuk feldolgozott dokumentumokból? Minden nyomtatási feladat örökre a nyomtató belső CPU-jában van, mint egy óriási fekete doboz? Fenyegetést jelent-e a memóriában tárolt adatok a szervezete információbiztonságára?
A nyomtatóknak van memóriája?
Igen. A legújabb nyomtatók, mondjuk 2000 óta, integrált memóriával rendelkeznek. Hasonló a számítógépekhez és a mobileszközökhöz. Tartalmaznak még merevlemezeket, a rendszermemóriát, operációs rendszereket és natív alkalmazásokat.
Mihez járul hozzá a memória a nyomtatóban? Ennek köszönhetően a nyomtatás hatékonyabb. A nyomtatóknak némi memóriára van szükségük a nyomtatási feladatok tárolásához és feldolgozásához. Ebben segít nekik a nyomtatásvezérlő és a nyomatválogató. A nyomtatónak azonban a létrejött kapcsolati előzményekkel kell rendelkeznie a fentiekkel egyetemben, hogy a lehető legzökkenőmentesebben és gyorsabban tudjon nyomtatni.
Az abszolút nulla nyomtatómemória zavaró pont lenne és a meghibásodáshoz vezetne. A nyomtatómemória azt is jelenti, hogy a készülék bizonyos feladatokat a számítógéptől függetlenül is el tud végezni. Ha a számítógép RAM-ja túlterhelődik, az nem befolyásolja a nyomtatási feladat sebességét.
Hogyan működik a nyomtató memóriája
A nyomtatók, mint sok más elektronikus eszköz, rendelkeznek egy belső memóriával, amely lehetővé teszi a dokumentumok hatékony feldolgozását és nyomtatását. Ez a memória ideiglenes tárolóhelyként szolgál az adatok számára, amíg azokat a nyomtató feldolgozza. Olyan információkat tartalmaz, mint a nyomtatási feladatok, beállítások, betűtípusok és egyéb, a nyomtatási folyamathoz szükséges adatok.
RAM és ROM
A nyomtatóknak van energetikailag nem felejtő memóriája (RAM) és energetikailag nem felejtő memóriája (ROM), akárcsak a számítógépeknek.
A véletlen elérésű memória (RAM), más néven "munkamemória", egyfajta ideiglenes memória, amely rövid távú adatokat tárol a nyomtató gyors, ideiglenes hozzáférése érdekében. Az ideiglenes memória minden olyan adat, amelyet a nyomtató a kikapcsolása után elfelejt.
Az írásvédett memória (ROM) egy állandó, hosszú távú adattároló, amelyet nem lehet triviálisan módosítani vagy törölni. A RAM-mal ellentétben az adattárolás a ROM-ban állandó, és a nyomtató kikapcsolásakor sem felejtődik el. A ROM-ot általában nyomtatószoftver vagy firmware tárolására használják.
Vagyis ez úgy hangzik, hogy számítógépének és nyomtatójának sok közös vonása van. A nyomtatóknak van memóriájuk, de a RAM-juk és a teljes merevlemez-méretük nem akkora, mint a számítógépeknél. Miért? Mert a nyomtatóknak szó szerint több helyre van szükségük minden olyan mechanizmushoz, amelyet a gyártási folyamat megkövetel.
Mik az adatbiztonsági kockázatok?
Mivel a nyomtatóknak van memóriájuk, jogos aggodalomra ad okot, hogy mennyi adatot őriznek meg. És azt is, hogy meddig. Ha egy nyomtatót cserél vagy semmisít meg, minden érzékeny adatot törölni szeretne róla.
A jó hír az, hogy a hackerek és adattolvajok általában a hálózatokat veszik célba. Nos, ez nem jó hír. Ez alatt azt értem, hogy a hackerek megcélozhatják a nyomtatóját, mint belépési pontot a hálózat feltöréséhez. Ami magát a fizikai nyomtatót illeti, nem valószínű, hogy megpróbálják fizikailag ellopni a nyomtatót, hogy érzékeny adatokat lopjanak el a nyomtató RAM-jában vagy ROM-jában.
A nyomtató memóriájának megőrzési ideje
A RAM kapacitásától függ, hogy a nyomtató mennyi ideig emlékszik a nyomtatási feladat adataira. Ez a nyomtató típusától, méretétől és konfigurációjától függően változik. Egyes nyomtatók automatikusan törlik a RAM-ot a nyomtatási feladat befejezése után vagy az eszköz kikapcsolásakor. A hatékony nyomtatás érdekében azonban egyes nyomtatók hosszabb ideig tárolják az adatokat a memóriájukban a körkörös pufferük részeként.
Ciklikus puffer
A körkörös puffer egyfajta hosszabb típusú közvetlen elérésű memória. Ilyenkor az adatok kicsit hosszabb ideig maradnak, mint a rövid távon. De nem maradnak örökké. Egyes nyomtatók korlátozott ideig őrzik meg az adatokat. Csak akkor törlődik, ha a memória megtelt. Ezután a memória kapacitása újratöltődik, és újraindul. Ez egy ciklikus, gyűrűs puffer.
A kör alakú, gyűrűs puffer kapacitása megegyezik a nyomtató RAM-jának kapacitásával. Tehát ha a számítógépe 132 MB RAM-mal rendelkezik, ez a kör alakú gyorsítótárban lévő adattárolás elforgatása.
Hogyan lehet törölni a nyomtató memóriáját
Mivel két különböző típusú nyomtatómemória létezik, kétféleképpen lehet törölni a nyomtató memóriáját. Hogyan lehet törölni a nyomtató RAM-ját Kövesse a régi folyamatot, kapcsolja ki, majd be. Az összes ideiglenes memória teljes törléséhez az újraindítás egy kicsit kényelmesebb.
Az újraindítás folyamata
- kapcsolja be a készüléket
- 20-30 másodpercre szüntesse meg a csatlakoztatást
- kapcsolja be újra
Ezzel törli a teljes ideiglenes memóriát.
A nyomtató ciklikus, körkörös pufferének törlése
A nyomtató ciklikus köralakú pufferének törléséhez ki kell merítenie a nyomtató pufferét.
Tehát tegyük fel, hogy a ciklikus köralakú pufferben 20 nyomtatási feladat számára van memória. A 11–17. nyomtatási feladatok rendkívül bizalmasak voltak. Más, nem bizalmas dokumentumokat is ki kell nyomtatnia, amelyek törlik az érzékeny feladatokat. De nem csak 3 dokumentumot kell kinyomtatnia, hogy elérje a 20-at. Addig kell folytatnia a nyomtatást, amíg szó szerint felül nem írja a 11-17. memóriahelyet. A 18-10. feladatok érzéketlenek lennének, ha csak 10 nyomtatási feladatot nyomtatna ki. A kör alakú puffer kapacitása a nyomtató teljes RAM-ja.
Ha mindez túl durván hangzik, végezzen teljes gyári alaphelyzetbe állítást. Ezzel törli az összes bizalmas nyomtatási adatot a nyomtató körkörös pufferéből.
A nyomtatóbiztonság egyéb szempontjai
A nyomtató biztonsága túlmutat a memóriakezelésen. Más szempontokat, például a hálózatbiztonságot és a hozzáférés-szabályozást is feltétlenül figyelembe kell venni. A nyomtatók erős jelszavakkal történő védelme, az átvitel közbeni nyomtatási feladatok titkosítása és a hálózati kapcsolatok figyelése segíthet az érzékeny adatok védelmében.
Hogyan kell eljárni a nyomtatók ártalmatlanításánál
Amikor a nyomtató ártalmatlanításáról van szó, a megfelelő adattisztítás kulcsfontosságú az esetleges adatszivárgás elkerülése érdekében. A nyomtató biztonságos és felelősségteljes ártalmatlanításának biztosítása érdekében elengedhetetlen a bevált gyakorlatok követése, beleértve a gyári beállítások visszaállítását vagy a biztonságos törlést, a tárolóeszköz eltávolítását vagy megsemmisítését, valamint a professzionális újrahasznosítási szolgálattal való konzultációt.
Manapság szinte minden nyomtatóba van telepítve valamilyen memória. Ez lehetővé teszi az adatok mentését, így később visszahívható és újranyomtatható anélkül, hogy újra végig kellene menni a teljes nyomtatási folyamaton. A memória mennyisége nyomtatómodellenként változik, de általában bővíthető, ha több helyre van szükség. Bár a legtöbben nem gondolnak rá, ezek a tárolt adatok biztonsági kockázatot jelenthetnek, ha rossz kezekbe kerülnek. Ezért ajánlatos törölni a memóriát, mielőtt eladná vagy megsemmisítené.
Biztonsági szempontból maga a nyomtató nem képezi a potenciális biztonsági támadások nagy részét. Inkább ellenőrizni kell, hogy a hálózat, amelyhez az eszköz csatlakozik, biztonságos-e. Frissítse a szoftvert és a firmware-t. És kövesse a biztonságos nyomtatási protokollokat. Ha a nyomtató memóriájáról van szó, nézze meg, hol és mennyi ideig tárolja az adatokat. Felszámolás esetén a legjobb megoldás a gyári beállítások visszaállítása.